Świerk

Świerk kłujący (Picea pungens)

Świerk srebrny (picea pungens glauca)

Drzewa o bardzo regularnym, stożkowatym pokroju. W naszym klimacie osiągają zazwyczaj do 20 m. wysokości. Igły są sztywne i ostro zakończone w kolorze zielonym, zielonoszarym lub srebrzystym.

Wymagania: Preferują podłoże wilgotne i próchnicze, jednak ze względu na swoją dużą tolerancyjność, mogą rosnąć również na glebach piaszczystych. Zdecydowanie lepiej rozwijają się na stanowisku słonecznym. Wykazują dużą odporność na suszę oraz zanieczyszczenie powietrza.

Uprawa i pielęgnacja: Obie odmiany są łatwe w pielęgnacji. Bardzo dobrze znoszą formowanie lub przycinanie. Są odporne na suszę, zatem nie wymagają zbyt intensywnego nawadniania.

Zastosowanie: Ze względu na bardzo regularny pokrój oraz przyjemny, leśny zapach, oba te świerki bardzo często wybierane są na drzewko bożonarodzeniowe.

Polecane na nasadzenia w zieleni miejskiej lub jako żywopłoty, gdyż dobrze znoszą zanieczyszczenia powietrza.. Pięknie wyglądają także jako ozdoba ogrodu, również w pojedynczych nasadzeniach.

Świerk serbski

Świerk biały

 

Świerk pospolity (Picea abies)

Drzewo iglaste o smukłym, stożkowatym pokroju. W sposób naturalny występujące w Polsce.  Jego ostro zakończone igły mają bardzo ładny, jasnozielony kolor. Szyszki są dość długie, zwisające.

Wymagania: Preferuje stanowisko słoneczne, jednak dobrze radzi sobie także w półcieniu. Najlepiej rośnie na glebach gliniastych i wilgotnych. Należy unikać miejsc słabo osłoniętych od wiatru. Z powodzeniem może być nasadzany w pobliżu zbiorników wodnych.

Uprawa i pielęgnacja: Aby cieszyć się zdrową rośliną, należy pamiętać o jej nawadnianiu, gdyż świerk pospolity źle znosi suszę. Jest bardzo podatny na formowanie.

Zastosowanie: Polecany na drzewko bożonarodzeniowe, głównie formowane egzemplarze. Pięknie pachnie i jest lekki, zatem umieszczenie go w stojaku nie sprawia większego trudu.

Ponadto stosowany jako ozdoba w przydomowych ogrodach lub element żywopłotu.

fdklnfdjkldfjlljkfd
Go to Top
Call Now Button