Jodła

Jodła kaukaska (Abies nordmanniana)

Gatunek drzewa iglastego o bardzo regularnym pokroju. Charakteryzuje się krótkim i płaskim igliwiem, na spodzie którego widoczne są dwa białe paski. Posiada około 15sto centymetrowe szyszki.

Wymagania: Preferuje podłoże gliniaste, żyzne i zasobne; kwaśne. Dla jodły kaukaskiej najlepszym stanowiskiem jest miejsce słoneczne lub lekko zacienione. Jodła kaukaska wymaga wysokiej wilgotności powietrza. Jeśli powietrze jest suche, podczas podlewania można rozpylić wodę wokół rośliny.

Uprawa i pielęgnacja Jodła ta jest odporna na mrozy. Nie lubi jednak silnych zmian temperatury.

Zastosowanie Świetnie sprawdza się jako drzewko bożonarodeniowe. Niezwykle długo pozostaje świeża – jej igliwie pozostaje zielone nawet do 3 miesięcy od wycięcia. Po tym czasie igły nie opadają, a zasychają przytwierdzone do gałęzi.

Jodła kaukaska doskonale sprawdza się jako roślina ogrodowa. Jej regularny kształt cieszy oko i właściwie nie wymaga korekty.

Jodła kalifornijska (Abies concolor)

Gatunek silnie rosnącego drzewa o regularnym i wąsko-stożkowym pokroju. Posiada długie igliwie (do 8 cm.) w kolorze szaro- lub srebrzysto-zielonym.

Wymagania Najmniej wymagająca odmiana jodły. Można nasadzać ją nawet na piaszczystych i suchych lub żwirowatych, ubogich w składniki odżywcze glebach. Najlepiej toleruje glebę kwaśną. Dobrze znosi także lekkie zacienienie, choć preferuje stanowisko słoneczne. Jest niezwykle odporna ciężkie warunki atmosferyczne (niskie temperatury, zanieczyszczenie powietrza, suszę, duże nasłonecznienie). Preferuje wietrzne, otwarte przestrzenie.

Uprawa i pielęgnacja Ze względu na ogromną wytrzymałość na mróz i wysokie temperatury, jodła kalifornijska świetnie nadaje się do uprawy w naszym klimacie. Bardzo dobrze klimatyzuje się w różnych siedliskach. Najlepiej nasadzać od końca marca do początku maja lub od końca sierpnia do końca września.

Zastosowanie Pięknie prezentuje się jako drzewko bożonarodzeniowe- zwłaszacza egzemplarze formowane. Jej igliwie nie obsypuje się, a jedynie zasycha. Pozostaje świeże kilka tygodni od wycięcia.

Jodła kalifornijska bardzo dobrze sprawdza się również jako drzewko ogrodowe. Jest podatna na formowanie i świetnie przystosowuje się do trudnych warunków.

Jodła pospolita

Jodła koreańska (Abies koreana)

Igliwie jodly koreańskiej jest krótkie i płaskie. U góry ciemnozielone, zaś od spodu kredowobiałe.

Ta odmiana jodły zachwyca przede wszystkim swoimi bardzo efektownymi szyszkami. Są one stojące, niemalże gładkie, o purpurowo-niebieskim odcieniu.

Wymagania Dla jodły koreańskiej polecane jest podłoże żyzne i wilgotne. Dodatkowo powinno być dobrze zdrenowane i posiadać odczyn kwaśny. Zalecane jest stanowisko słoneczne lub półsłoneczne.

Uprawa i pielęgnacja Powinno unikać się nasadzania jodły koreańskiej w miejscach, gdzie powietrze jest suche i silnie zanieczyszczone. Jodła ta jest wysoce odporna na mrozy i niekorzystne warunki atmosferyczne.

Zastosowanie Polecana jako drzewko choinkowe. Ze względu na niedużą wysokość, świetnie sprawdza się jako choinka nawet w niewielkich mieszkaniach. Jej igliwie nie opada, a jedynie zasycha pozostając na gałązkach. Bardzo długo zachowuje świeżość i kolor (nawet 3 miesiące od wycięcia).

Jodła koreańska wykorzystywana jest także jako drzewko ogrodowe. Niektóre jej odmiany polecane się do ogródków skalnych.

 

Jodła balsamiczna (Abies balsamea)

Odmiana jodły o stożkowatym pokroju. Drzewo posiada lekko uniesione gałęzie, które układają się wokół pnia. Igły są krótkie, dość szerokie, sztywne i gęste. U góry mają ciemnozielony połyskujący kolor, od spodu igliwie zdobią dwa białe lub białoszare paski. Dodatkowo igły tej jodły  wydzielają intensywny balsamiczny zapach. Posiada piękne, ozdobne szyszki, rosnące pionowo i zachwycajace swym fioletowo-szarym koleorem.

Wymagania Zdecydowanie preferuje podłoże żyzne i wilgotne o odczynie kwaśnym. Najlepiej rośnie w półcieniu, w miejscu wilgotnym i mało zanieczyszczonym.

Uprawa i pielęgnacja Jodła balsamiczna, ze względu na swój bardzo kształtny pokrój, właściwie nie wymaga korekty (przycinania). Doskonale znosi niskie temperatury.

Zastosowanie  Idealnie nadaje się na drzewko bożonarodzeniowe, zarówno jako roślina cięta, jak i doniczkowana. Jej tępo zakończone igły są delikatne i nie kłują. Jak wszystkie jodły, jest bardzo trwała i nie zrzuca igliwia.

Polecana również do nasadzeń ogrodowych. Świetnie sprawdza się do ogródków skalnych. Może stanowić również piękne tło dla innych roślin.

Jodła Frasera (Abies fraseri)

Odmiana jodły o bardzo kształtnym, stożkowym pokroju i smukłej koronie. Posiada błyszczące, krótkie i geste igły.  U góry są ciemnozielone, zaś od spodu posiadają srebrzystoszare paski. Dzięki dużej ilości wycieków żywicznych, jodła ta roztacza wokół siebie intensywny i przyjemny zapach.

Wymagania: Ten gatunek jodły ma niewielklie wymagania dotyczące podłoża. Preferuje jednak gleby wilgotne.

Pielęgnacja i uprawa:  Jodła Frasera wykazuje bardzo dużą wytrzymałość na niskie temperatury. Jest także odporna na silne nasłonecznienie. Jej regularny pokrój nie wymaga większej korekty.

Zastosowanie: Zachwycająca jako drzewko bożonarodzeniowe. Regularny kształt oraz gęste igliwie sprawiają, że jako choinka prezentuje się znakomicie. Dodatkowym jej atutem jest piękny, leśny zapach

Przeznaczona również do nasadzeń ogrodowych. Wygląda bardzo elegancko w pojedynczych nasadzeniach lub w większych ilościach.

Jodła grandis

fdklnfdjkldfjlljkfd
Go to Top
Call Now Button